خدمات مطب

مهم‌ترین خدمات ارائه شده در مطب، طراحی برنامه غذائی مناسب جهت درمان چاقی، لاغری، کم اشتهایی کودکان و بالغین، چاقی کودکان، کوتاهی قد تغذیه‌ای، دیابت، دیابت حاملگی، اختلالات چربی خون، فشار خون بالا، کبد چرب، بیماری‌های قلبی عروقی و کلیوی می‌باشد. برنامه غذائی مناسب در حاملگی، شیردهی، افزایش احتمال جنسیت جنین، ورزشکاران، سرطان‌ها، و سایر بیماری‌های مرتبط با تغذیه از سایر خدمات بخش رژیم درمانی می‌باشد.

از آنجایی‌که در تغییر و اصلاح سبک زندگی به‌خصوص در درمان چاقی فعالیت بدنی نقش اساسی دارد لذا در بخش مشاوره ورزشی، نوع ورزش مناسب با بیماری و با اهداف مورد نظر توسط کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی طراحی و حضورا آموزش‌های لازم در اتاق ورزش داده می‌شود. به عنوان مثال ورزش پیشنهادی برای فرد چاق با برنامه فعالیت بدنی در فرد لاغر متقاضی اضافه وزن کاملا متفاوت می‌باشد.

در مواردی برنامه فعالیت بدنی و ورزش به تنهائی جهت اصلاح وضعیت موجود کافی نبوده و لذا لازم است از دارو درمانی متناسب با شرایط بیمار استفاده کرد. موفقیت در رژیم درمانی منوط به استفاده به‌هنگام و صحیح داروهای مورد تایید جهانی سازمان غذا و دارو با دستور پزشک می‌باشد. بعضا بیماران نگرش منفی نسبت به دارو داشته که قابل احترام بوده، اما سرعت و میزان موفقیت بدون داروی مجاز کاهش می‌یابد. بدیهی است ترس از داروهای غیر مجاز و غیرعلمی که توسط فضاهای مجازی مانند اینترنت، ماهواره و یا یعضی از باشگاه‌های ورزشی و یا فروشگاه‌هایی با نام عطاری معرفی می‌شوند، کاملا منطقی است و به هیچ وجه استفاده از این داروها پیشنهاد نمی‌شود.

در صورتی‌که بیمار با روند معمول موفق به کاهش وزن نشود، تعبیه بالن در معده از اقدامات بعدی می‌باشد. پس از بررسی‌های لازم در مطب، بالن توسط فوق تخصص داخلی همکار مطب در مطب کار گذاشته شده و به مدت حداکثر یکسال در معده باقی خواهد ماند. با جای‌گذاری بالن، امکان کاهش وزن تا حدود 25 کیلوگرم طی مدت شش ماه تا یک‌سال مورد انتظار است.

در افرادی‌که چاقی شدید داشته و با روش‌های معمول، کاهش وزن موفق اتفاق نیفتد، عمل جراحی گاستریک بای‌پس پیشنهاد و انجام می‌شود. طی این عمل قسمت کوچکی از معده در حد نصف یک استکان حفظ شده و مابقی آن در حالی‌که در محل اصلی خود بوده و از بدن خارج نمی‌شود، از مسیر هضم و جذب خارج می‌شود و لذا فرد چون نمی‌تواند غذای زیادی میل کند، طی 2 سال اول بعد عمل 50 تا 70 کیلوگرم وزن اضافی خود را از دست می‌دهد. در این روش جراحی، حدود 50 تا 150 سانتی‌متر ابتدایی روده که جذب قند و سایر مواد غذایی را به عهده دارد نیز از مسیر هضم و جذب خارج می‌شود. عمل جراحی گاستریک بای‌پس پس از بررسی‌های لازم تغذیه‌ای و آزمایشگاهی توسط پزشک جراح همکار مطب انجام می‌شود.

در مورد بد شکلی‌های باقی‌مانده بعد از درمان چاقی با روش‌های معمول رژیم درمانی و یا مواردی که افراد پس از جراحی گاستریک بای‌پس به دلیل کاهش وزن قابل توجه، شل‌شدگی در شکم، بازو و ران‌ها با آن مواجه شده و یا در صورت بروز کمی افتادگی در پوست صورت، می‌توان از دستگاهای چاقی موضعی در محل مطب استفاده کرد. این دستگاه‌ها شاملRF وCavitation می‌باشند که استفاده از این تکنیک‌ها در علم پزشکی از دیر باز رایج بوده و در سال‌های اخیر برای اصلاح چاقی موضعی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند. دستگاه‌های فوق برای درمان چاقی به کار نمی‌روند و صرفا جهت اصلاح چاقی موضعی در همراهی با برنامه غذایی و ورزش بیشترین اثر را دارند. استفاده از دستگاه بررسی ترکیب بدن (Body composition Analyzer) در مطب، مشاهده وضعیت فعلی درصد چربی، ماهیچه و آب بدن را در هر ویزیت و نیز تغییرات آن پس از رژیم درمانی ارائه شده را امکان‌پذیر ساخته و ادامه برنامه درمانی را با چشم باز میسر می‌سازد.

از دیگر خدمات ارائه شده در مطب، بررسی الگوهای غذایی، اندازه‌گیری دریافت مواد غذایی، تعیین الگوهای خورد و خوراک بررسی‌های وضعیت ویتامین‌ها و مواد معدنی از طریق درخواست آزمایش خون و ادرار و تفسیر آن‌ها می‌باشد. این بررسی‌ها به تشخیص بیمارهای تغذیه‌ای کمک نموده و مسیر درمانی را مشخص می‌نماید.